Laste pime armastus
Lapsed on oma vanemate, eriti ema, päästjad. Nad on valmis ohverdama kõik, et aidata, ja see toimub sageli täiesti teadmatult. Seda nähtust nimetatakse laste pimedaks armastuseks (Bert Hellinger). Kui ema tunneb end halvasti või on tal mingi probleem (mida lapsed instinktiivselt tajuvad), siis hakkavad nad teda omal moel aitama. Näiteks võib laps otsustada, et ta peab alati ema kõrval olema, et teda kaitsta ja turvalisena hoida. Selleks võib laps keelduda lasteaeda või kooli minemast või hakkab sageli haigeks jääma, et saaks kodus olla ja ema toetada. Isegi kui laps nõustub kooli minema, võivad seal tekkida käitumisprobleemid (näiteks ATH sümptomid), sest lapse mõtted ja energia on suunatud ema muredele, mitte koolile.
Kui laps käitub „halvasti“ – ei kuula, on rahutu, vihane või agressiivne – ei pruugi põhjus üldse olla lapse enda käitumises. Lapsed tegutsevad oma pimedast armastusest lähtuvalt, osutades inimesele perekonnas, kellel on tõeline probleem. Nad mitte ainult ei näita, kus probleem asub, vaid sageli võtavad selle ka enda peale, mis toob kaasa veelgi rohkem raskusi. Tegelikult peitub probleem sageli täiskasvanutes, mitte lastes. Täiskasvanud võivad kanda endaga kaasas minevikutraumasid, mis on võib-olla päritud mitmeid põlvkondi tagasi. Seetõttu ei õnnestu katsed panna last „hästi“ käituma, sest probleemi juur jääb lahendamata.
Süsteemne konstellatsioonitöö toob nähtavale perekonna varjatud dünaamikad. Enamik konstellatsiooniseansse, kus vanemad otsivad abi lapse probleemide tõttu, toob esile, et laps ei ole tegelik probleem. Pigem on probleemiks vanemad või keegi teine perekonnast, kellel on lahendamata mure. Kui täiskasvanud hakkavad oma probleemidega tegelema, vabaneb laps selle koormast ja tema käitumine paraneb loomulikult.
Mõned näited. Laste hirmud ja depressioon võivad olla seotud perekonnas tehtud abortidega. Laps võib muutuda koolis agressiivseks või sattuda kiusamise ohvriks, kui üks tema vanematest on agressiivne. Kui vanemad üritavad oma agressiivsust alla suruda, ei kao see kuhugi, vaid jääb perekonna süsteemi. Noorukite sõltuvus uimastitest või suitsetamine on tihti seotud igatsusega isa järele, kui ema ei austa lapse isa ega lase lapsel isa armastada. Lapse õpiraskused või ebaõnnestumised võivad tuleneda keisrilõikega sünnist. Need on vaid mõned levinud näited, kuid iga juhtum on unikaalne ja peegeldab perekonnasüsteemi sügavamat dünaamikat.