Kuidas saada sellest kursusest kõige rohkem kasu?
Siin on mõned järeleproovitud nipid, mis aitavad kursusest kõige rohkem kasu saada.
- Tegele endaga. Tee iga päev kasvõi natuke. Oluline on järjekindlalt viia tähelepanu endaga tegelemisele. Selleks on vähemalt kaks head põhjust:
- Seal, kus on su tähelepanu, seal on su energia ehk seal oled sina. Kasvab see, millele suunad tähelepanu. Kui su energia on ühendatud ärevusega, siis ärevus kasvab. Kui ühendad ennast rahuga, siis rahu kasvab.
- Igapäevaselt endaga tegeledes hakkad järjest enam märkama, et suudad oma seisundit mõjutada. Nii kasvab esialgu kontrollitunne enda üle ning edaspidi usk ja teadmine, et sa ise saad ja suudad oma seisundit valida ja luua.
- Tee see kursus enda jaoks lihtsaks ja loomulikuks. See teekond on loodud sinu toetamiseks, mitte selleks, et tekitada lisastressi või „peab tegema“ tunnet. Arvesta oma eripära. Kui sa ei ole hommikuinimene, siis ei pea mediteerima kell viis hommikul. Kui su päevakava on tihe, leia endale sobiv rütm – olgu see lõunapausil või enne magamaminekut. Sinu teekond võib olla pehme, lihtne ja sinu moodi. Oluline pole see, millal sa praktiseerid, vaid see, et sa üldse seda teed.
- Tee lühimeditatsioone päeva jooksul nii palju kordi, kui meelde tuleb. Lühimeditatsioonid on mõeldud just sellisteks igapäevasteks hetkedeks, kus saad teadlikult kohal olla, ilma et peaksid eraldi aega võtma. Seo lühimeditatsioonid hetkede ja tegevustega, mis su elus juba on ja kasuta väikseid hetki, näiteks:
- hommikul voodis enne tõusmist võta 3 sügavat hingetõmmet ja tunneta, et oled elus,
- hambaid pestes jälgi hingamist ja taju liigutust, heli ja maitset ilma kiirustamata,
- kohvi või tee valmistamisel tunneta lõhna, vaata auru, hinga rahulikult ja naudi,
- liftis olles või trepist kõndides kuula oma samme, kehatunnetust ja vaikust,
- enne e-kirjale vastamist sulge hetkeks silmad ja võta 2 rahulikku hingetõmmet,
- oodates, et veebileht/äpp laeks too tähelepanu kehasse ja hinga,
- enne telefonile vastamist tunneta, kuidas keha puudutab maad või istet,
- punase fooritule taga olles tee 3 hingetõmmet ja lõdvesta lõualuud, õlad,
- poes järjekorras kuula ümbrust ilma hinnanguta, tunne oma jalgu vastu põrandat,
- lapse või lähedase silmadesse vaadates vali kohalolu, mitte kiirus,
- sööma hakates peatu hetkeks, vaata toitu, tunneta tänutunnet,
- pärast duši all käimist kuivades hinga ja tunne, kuidas keha on elus,
- enne magamaminekut pane käsi südamele ja ütle endale: “Ma olen siin. Kõik on hästi.”
Nagu näed, võimalusi päeva jooksul on palju. Lühimeditatsiooniks saad keskenduda kasvõi pariks sekundiks. See väike teadlik tähelepanu juhtimine on suur samm su teekonnal.
Soovitan valida ühe lühimeditatsiooni 1-3 päevaks järjest, et saaksid meditatsiooni tehnika selgeks ja ennast läbi selle meditatsiooni tundma õppida.
Oma lemmikmeditatsiooni võid ikka ja jälle veel teha.
- Osho aktiivseid meditatsioone® tee vähemalt üks kord nädalas. Võid teha ka iga päev. Need meditatsioonid tegelevad sügavamalt su erinevate tasanditega, avavad blokeeringuid, korrastavad energiat, toovad uutmoodi vaikuse ja toetavad keha isetervendusvõimet.
- Meditatiivseid rännakuid võid teha, kui soovid ja need sulle meeldivad. Need ei ole esialgu baasilised.
- Pea päevikut. Lisaks meditatsioonidele tegele enesevaatlusega. Selleks on kursusel päevaküsimused, nädala fookused ja erinevad harjutused. Need on kursuse materjalides läbitöötamiseks soovituslikus järjekorras.
- Päevaküsimused aitavad iga päev teadlikult mõtestada oma teekonda.
- Nädala fookused kutsuvad nädala jooksul märkama midagi konkreetset, et paraneks enese märkamine, enese “lugemise” võime, intuitsioon ja saaksid endast teadlikumaks.
- Erinevad harjutused kutsuvad sind süvenenumalt ennast reflekteerima.
- Kuula ja loe lisamaterjale. Teooriast arusaamine aitab liikuda kiiremini ja avardab teadlikkust.
- Võta kasutusele märkmik, kus vastad päevaküsimustele, paned kirja oma tähelepanekuid ja pikemalt reflekteerid ennast. Kirja panemine (eriti käsitsi kirjutamine) on kasulik, sest aitab sul fookust hoida ning ühendab su mõtted ja tunded kehaga. Kui sa ei pea ennast päeviku-pidaja-tüübiks, tee need harjutused ikkagi läbi viisil, mis sulle paremini sobib.
- Pane telefoni kalendrisse või mujale, kuhu vaatad meeldetuletused, millal teadlikult keskendud meditatsioonidele ja kursuse materjalide läbitöötamisele. Kui mediteerimine veel ei ole harjumuseks saanud, siis ei püsi nende tegemine meeles või ootamatult ei jää nädalas vaba tundi Osho aktiivse meditatsiooni® jaoks. Meeldetuletuse panemine aitab su alateadvusel kursuse läbimisele häälestuda sel ajal, kui oled muude tegevustega hõivatud. Kui miski su kalendris juba olemas on, siis on suurem tõenäosus, et see saab ka tehtud. Meeldetuletuse loomine teeb su enda jaoks endaga tegelemise tähtsamaks ja sa seod ennast tugevamalt oma prioriteediga ise oma seisundit juhtida.
- Ära heida meelt, kui tuleb ette kõikumisi. See on normaalne. Ka minul on erinevatel päevadel erinev keskendumisjõud ja kärsituse tase, erinevad sündmused, mõtted ja tunded, erinev pealehakkamise võimekus… Aga ma tean, et isegi ainuüksi püüd märgata oma seisundit, jääda hinnanguvabaks ja hetkesse tulla, toimib nii lühemas kui pikemas perspektiivis minu hüvanguks. See ongi elu.
- Harju mediteerima ja ennast märkama päris keskkonnas. Kõik, mis meditatsiooni ajal toimub, on meditatsiooni osa. Ära saboteeri ennast, “oodates sobivaid tingimusi, millal alustada”. Elu ei paku laboritingimusi. Sa ei vaja teatud aega, kohta, riideid, viirukeid, küünlaid ega midagi muud selleks, et hetkeks endasse tulla. Ebaõnnestuda ei saa. Räägin kursusel lähemalt, mida see tähendab.
- Hakka kohe pihta. Paremat aega ei ole. Ära oota, millal kasvab ärevus, et hakata mediteerima. Kui sa oled ennast treeninud nn rahulikul ajal, siis ärevuse tekkides saad juba vilju nautida. Nii nagu moosi tehakse suvel, mitte ei minda talvel metsa marju korjama.
- Küsi abi. Võta minuga julgelt ühendust, kui soovid konsulteerida või vajad lisaks teraapiat. 30 minutu konsultatsiooni on tasuta.